Přečtené knihy - Duben a Květen 2013

11. června 2013 v 15:56 | Gooverka |  PŘEČTENO
Jsem tu s pravidelným článkem, který se týká mých přečtených knih za dva měsíce. Tentokrát za duben a květen 2013. Tyto dva měsíce byly ve znamení četby, protože jsem v konečném souhrnu přečetla 12 knih (byla v tom ale i poezie a tři díly komiksu Alois Nebel). Tak snad se třeba i trochu inspirujete.

1) Marta v roce vetřelce - Petra Soukupová
Jak všichni dost dobře víte, Soukupová je má nejoblíbenější česká spisovatelka. Její třetí a nejnovější knihu (je už asi rok stará?) jsem dostala k Vánocům a začala ji číst na začátku dubna. Je doplněná nádhernými a trefnými ilustracemi, které mě na té knize bavily snad nejvíce. Na konci jsem byla trochu zklamaná, protože jsem čekala něco podobného jako Zmizet nebo K moři, ale tahle kniha je trochu krok stranou a jinam od té její tradiční tvorby. Deníček mladé dívky, která začíná chodit do prváku na Vysokou - přesně můj věk. Trefila se do mě, jakožto do cílové skupiny. Ale nakonec musím říct, že se mi z její tvorby líbila nejméně. To ale neznamená, že si ji nikdy nepřečtu znovu. Když o ní přemýšlím zpětně, je zase hodně depresivní, jak už to u Soukupové bývá, a to mě na jejich knihách vlastně i baví, jsou prostě o životě.

2) Velký Gatsby - F. S. Fitzgerald
Tohle je v posledních týdnech velké téma a já tu knihu četla, aniž bych věděla, že se chystá velkolepý film (zatím jsem ho neviděla, ale těším se na něj). Byla to jedna z knih do školy, neměla moc stran a tak jsem si ji přečetla. Na databázi jsem jí dala tři hvězdičky, ale to neznamená, že se mi nelíbila. Spíš mi přišlo, že se celou dobu v knize nic nedělo (což je pravda) a když už se něco stalo, nebylo to popsáno žádnou vzrušující cestou. Asi to tak ale mělo být, protože k obsahu knihy se to pomalé nudné tempo docela hodilo. Bylo tam pár zajímavých myšlenek, ale spíše se těším, jak porovnám film s knihou a co se mi bude nakonec líbit víc. Někdo z vás to četl, viděl film, nebo obojí? Jaké jsou vaše dojmy? :)3) Proměna - Franz Kafka
Kafka se v poslední době stává mým oblíbeným autorem. Došla jsem k názoru, že do Kafky je prostě nutné nějakým způsobem dospět, jinak si to totiž nedokážu vysvětlit (jeho Zámek jsem nejdřív překonávala s odporem, ale teď když o něm přemýšlím, vlastně se mi docela líbil!). O Proměně jsem slyšela chválu ve škole a těšila se na ni. Vůbec mě nezklamala, protože dost dobře znám kafkův depresivní styl, ale asi bych si ji znovu už nepřečetla. Je to o muži, který ráno zjistí, že se proměnil v brouka, a to je asi tak všechno, co potřebujete vědět. Hodně zajímavý příběh, a pokud znáte trochu jeho život a vztah s otcem, tak tam najdete mnoho odkazů k rodině a problémům.

4) Hastrman - Miloš Urban
Moje první a zatím jediná knížka od Urbana, ale už teď vím, že je to můj oblíbený autor. Hastrman je dílo především pro studenty literatury, protože v sobě kombinuje romantickou baladu, idylu a politickou satyru. Urban se prostě žánrově vyřádil a tento příběh, o skutečném hastrmanovi, žijícím v 19. a ve 21. století, je netradiční a prostě strašně originální. Nemůžu se dočkat, až si od Urbana přečtu zase něco jiného. Nedala jsem tomu plný počet bodů, něco mi tam trochu scházelo, ale i tak vím, že si to budu muset přečíst znovu, protože je tam strašně moc detailů a odboček, které prostě stojí za to.

5) Vlčí jáma - Jarmila Glazarová
Tuto knihu jsem si nedávno koupila za 5 Kč u nás v knihovně a měla při tom na paměti, že jsem ještě nic z psychologického románu 20. století nečetla. Názory napříč spolužáky se různily, někdo říkál nádhera, jiný, že to odhodil po několika stranách. Já jsem byla ke knize přikovaná celý den a rychle jsem chtěla vědět, jak to všechno bude dál. Sice jsem tušila, jak to dopadne, co se bude dít, kdo se do koho zamiluje, ale bylo to fakt úžasně napsaný. Myslím, že srdce mnoha holek nad touto knihou zaplesají, protože je vážně strašně romantická. Je o dívce, která se přestěhuje k cizím lidem, kteří ji vezmou do rodiny jako vlastní dceru. Všechno nejdříve vypadá idylicky, ale pak se začínají věci ryhle měnit. Četl někdo z vás třeba Advent? Doporučíte mi ho?

6) Zbabělci - Josef Škvorecký
Znovu jsem měla ze školy na paměti, že jsem od tohoto velkého českého autora nic nečetla a Zbabělci proto byly mou první a jasnou volbou. Trochu mě odrazovala jejich tloušťka, ale stejně jako u Vlčí jámy, příběh mě naprosto pohltil a já chtěla vědět, co bude dál. Zbabělci jsou o několika poválečných dnech v jednom menším českém městě. O tom, jak se lidi připravují na ruské osvobození, ale i jak se vypořádají s Němci, kteří přes město utíkají na americkou stranu. Vše je vyprávěno z pohledu mladého kluka, a to mě na tom bavilo asi nejvíc. Velmi často má hodně naivní názory, ale přišlo mi to vzhledem k té době dost autentické.

Napište mi, jestli vás něco zaujalo, něbo jestli máte na nějakou knihu stejný/podobný/odlišný názor.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 slečna Pé slečna Pé | Web | 11. června 2013 v 17:07 | Reagovat

Zaujala mě Soukupová, mám přečtené k Moři a chci se k ní vrátit :) Takže určitě si přečtu i další její knížky. Glazarovou mám přečtenou :), je super, ale mě se víc líbil Advent. Od Urbana mám přečteou Pole a palisádu, můžu doporučit. Miloš je mistr jazyka, člověk by nevěřil, že kniha je psaná v tomto století :)

2 Alí Alí | Web | 11. června 2013 v 18:16 | Reagovat

Nic z toho jsem nečetla, ačkoli se chytám na Gatsbyho a Proměnu. (Zbabělce jsme povinně měli číst ve čtvrťáku, ale nedokázala jsem se přenést přes prvních dvacet stran...)
Určitě konečně musím zkusit opěvovanou Soukupovou!

3 Es. Es. | Web | 13. června 2013 v 1:57 | Reagovat

jediné co jsem z toho tvého výběru četla, byli Zbabělci, a musím říct, že mě to ze začátku moc nebavilo a myslela jsem, že to snad ani nepřelouskám, ale nakonec mě ten děj nějak zaujalo a pak se to četlo celkem  dobře :)) o Proměny od Kafky jsem už uvažovala, ale stále váhám :D

4 Lauralex Lauralex | Web | 13. června 2013 v 20:22 | Reagovat

Velkého Gatsbyho jsme probírali ve škole, všude byly plakáty a upoutávky na jeho premiéru v kině, ale neměla jsem touhu, ho přečíst. Předevčírem mi přišel katalog z knižního klubu a tam jsem na něj zase narazila a už mě to zlomilo, takže si ho pojedu koupit. Uvidím, jaký to bude. :D

5 Creencia Creencia | Web | 14. června 2013 v 10:57 | Reagovat

Četla jsem Gatsbyho, protože jsem asi před rokem a půl byla na anglickém představení,  které se mi moc líbilo, tak jsem chtěla číst "předlohu"... no upřímně jsem to ani nedočetla, protože mě styl psaní vůbec nenadchnul a bylo to takové nezáživné...

6 Veri Veri | Web | 14. června 2013 v 22:51 | Reagovat

Já mám hrozně ráda díla od Karla Čapka,hodně se mi líbilo Krakatit a R.U.R.. I Bílá nemoc, jeho knížka se mi čtou hodně dobře. Jinak na knížky jsem náročná, potřebuji aby mě děj upoutal už od začátku, měl spád a byl záživný jinak jsem schopná ji také po pár stránkách odhodit. Co mě hrozně láká je knižní novinka Psychologie sériových vrahů, tu bych si chtěla fakt přečíst a už se těším, až si ji koupím :-)

7 any any | Web | 15. června 2013 v 8:10 | Reagovat

jsi drak v tom čtení :) :D .. doufám, že o prázdninách budu mít na to čtení taky konečně čas :D

8 slečna L. slečna L. | Web | 28. června 2013 v 14:32 | Reagovat

díky za tipy, teď už plánuju návrat ke čtení a protože jsem nemocná, je nejvyšší čas s tím začít. :) líbí se mi knížka od Soukupové - četla jsem K moři, která se mi moc sice nelíbila, ale s odstupem času jsem ji začala mít ráda. :)

9 Michalinda Michalinda | Web | 20. září 2013 v 18:17 | Reagovat

Gatsbyho jsme brali asi ve třeťáku na začátku a já hned měla chuť si hi přečíst... ale nějak prostě furt nebyl čas....(Teď jsem už ve druháku na VŠ) Začala jsem se pak těšit na film... no hlavně kvůli Leonardovi :-D Pro toho prostě mám stále slabost. Když měl film v kině premiéru, tak jsem se na něj s kamarádkou vypravila. Začátek byl takový divný, ale jinak se mi film opravdu líbil. Leonardo hrál opravdu skvěle toho zamilovaného člověka, který pro svůj sen je schopný opravdu čehokoliv... Když ho v závěru toho filmu zabili, tak jsem tomu nemohla věřit! Zase mi zabili Lea! :-(((( :-D

Ke knižní předloze jsem se dostala až před pár týdny a musím říci, že se dost shodovala s filmem. Líbila se mi. Je to taková krátká knížečka a opravdu stojí za přečtení :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama