Duben 2012

Amazon Kindle 3

29. dubna 2012 v 18:59 | Gooverka |  FILMY, KNÍŽKY
Nikdy bych nad elektronickou čtečkou nepřemýšlela - jako normální čtenář. Ale když studujete literární obor, po půl roce už vás nebaví nosit si z knihovny každý měsíc 10 knih. Alespoň půlka z nich jde stáhnout (když to není něco absolutně neznámého), a jsou i případy, že v žádné knihovně potřebnou knihu nenajdete, ale najdete ji ke stáhnutí na internetu. Poprvé jsem o čtečce slyšela od naších "profesorů", kteří si ji vychvalovali, a tak jsem chtěla zjistit, proč vlastně....
Naše knihovna se stává velice pokrokovou, takže od tohoto týdne půjčují i elektronické čtečky na 14 dní domů. A shodou náhod, půjčují zrovna tu, kterou si chci sama koupit. Už po prvním zapnutí jsem byla absolutně nadšená. Na internetu najdete mnoho recenzí, takže vám tu nechci vypisovat všechno, co s ní můžete dělat, ale spíše mou dvoudenní zkušenost.

1) Nejdříve mě naprosto odrovnala váha čtečky. Je strašně moc lehká a tenká, veliké plus, když čtete třeba ve stoje.
2) Nejvíce jsem ji chtěla hlavně kvůli mým očím. Mám je dedičně dost špatné, a nesouvisí to jen s krátkozrakostí. Když čtu na notebooku, do půl hodiny mi začínají oči slzet a bolet hlava, jak se soustředím. Včera jsem na čtečce četla celý večer, žádná bolest se neobjevila.
3) Zkoušela jsem na ni i internet a audio, a všechno v pohodě, hlavně z audia jsem nadšená, repráky jsou skvělé.
4) Menu mi taky vyhovuje. Kniha se vám otevře na stránce na které jste ji zavřeli, zkoušela jsem i podtrhávání vět, také naprosto super funkce.
5) Nejvíce jsem však nadšená z toho, že si do ní můžu dát texty všech přednášek a seminářů, nemusím si nic tisknout, stačí si kindle vzít s sebou do vlaku/kamkoliv a učit se na něm.
6) Výdrž je obdivuhodná, jen při čtení prý vydrží přes měsíc bez nabíjení.
7) Až pojedu na dovolenou, nepotřebuju s sebou tahat tři bichle (to samé i na byt), ale dám si do kabelky kindle. Klidně 300 knih jak na dlani, a když mě nebude nějaká bavit? Nevadí, přepnu si na jinou, nebo si pustím audio do sluchátek (i muziku klidně).

Začalo mě na ni bavit číst i více než snad normální knihu. Miluju tlačítka na přepínání stránek. :D Je jasné, že normální knihu a její "vůni" nic nenahradí, a také si nemyslím, že by knihy čtečka nahradila úplně. To vůbec. Ale je to dost chytrý a pro mě dost užitečný zařízení.

inspirace

20. dubna 2012 v 15:35 | Gooverka |  NENÁPADNÉ NÁLADY
Venku za okny by mělo být jaro, dneska to tak alespoň chvíli vypadalo. S jarem na mě vždycky skočí deprese, uvědomím si, že léto je za dveřmi, a já v plavkách vypadám jako vorvaň. Ani tento rok není jiný, možná jenom v tom, že jsem se rozhodla s tím něco dělat. Skoro všichni víte, že jsem ve třetáku na střední chodila k dietoložce a zhubla za dva měsíce 5 kilo. Od té doby se snažím jíst pravidelně, malé porce, ale po maturitě ze mě spadl všechen stres a těch 5 kilo je skoro zpět (aneb jedla jsem hodně, všechno a ležela celé prázdniny doma u počítače). Během prváku na vysoké jsem se s tím snažila něco udělat, ale moc to nešlo. Během tohoto týdne se o mně ale opřela odvaha, chci s tím zase něco udělat. Nebude to vůbec lehké, hlavně v omezování kafe.
S tím pohybem to u mě nikdy nebylo skvělé, takže chci vyvrátit všechny mýty o tom, že když necvíčíte, nezhubnete. Já chodila jednou týdně na hodinu na aerobic, dodržovala stravu a zhubla. Cvičení je spíše pro posílení svalů a vytvarování těla, na hubnutí to má účinek, ale zas ne až tak velký. Nejdůležitější roli v tom hraje jídlo a jeho pravidelnost. Nejíst sladké, nepít tolik kafe, vyhýbat se smaženému, pít dost vody, jíst zeleninu a ovoce, vyhýbat se pečivu, omáčkám atd. A hlavně si hlídat přísun kalorií. Ne všechno, na čem je napsáno, že je to dietní, musí bezpodmínečně být. Takže jsem se zásobila množstvím ovoce a zeleniny (té hlavně!), nakoupila bílé jogurty a tvarohy, tmavý chleba, toustový chleba, kuřecí šunku a různé krekry. Když píšu tento článek, jím u toho tvaroh, vyhovuje mi to proto, že ho nejím tak rychle, spíše postupně, takže se cítím více zasycená.
Mohla bych taky udělat podrobnější článek, je jen na vás, jestli chcete mé rady, které jsem pochytala od dietoložky.

Doporučené povinné knihy z české literatury

13. dubna 2012 v 18:41 | Gooverka |  FILMY, KNÍŽKY

Chtěla bych vám doporučit některé z povinných knih kolem české literatury. Sama jsem jich přečetla horu, protože studuji hlavně českou literaturu, takže si myslím, že bych vám mohla i dobře poradit. Upozorňuji, že jsem mnoho děl (i těch významných) zatím nepřečetla, takže jestli zde nenajdete nějaké vaše oblíbené klasické dílo, určitě to neznamená, že je špatné. Snad pro vás tento článek bude přínosný.

Začnu tím, že Máj a Kytici by měl znát každý. I když je to poezie, kterou většina lidí nemá moc ráda, tohle je základ. Na internetu je o těchto dvou dílech strašně moc informací, takže by neměl být problém, i když všechno nepochopíte.
Osudy dobrého vojáka Švejka zná snad každý. Já si je pustila jako audio knihu a koukla i na film. Kdyby se vám to nechtělo číst, film určitě stačí, protože je natočen skoro úplně přesně (což u mnoha knih nebývá).
Doporučuji i Povídky malostranské - i když to není nejtenčí dílo. Mnohé z povídek jsou úžasně napsané a u většiny se budete muset i pousmát. Poslední a první povídka je nejdelší, ale když je překousnete, čte se to krásně. Hlavně se o tom dá také dobře povídat třeba u maturity.
Babička je také nutná. Já ji na střední nenáviděla, ale na vysoké mi vysvětlili, že odpor pochází od toho, jak nám ji každý na škole vnucuje, což můžu potvrdit. Za přečtení ale určitě stojí, i když je až moc idylická.
Kdyby jste chtěli číst nějakého naturalistu, doporučuji knihu Kuře melancholik od Šlejhara. Je velice krátká, ale opravdu naturalistická (mě z ní mrazilo). Ale za přečten určitě stojí, je totiž jednou z těch, na které nezapomenete.
Dále doporučuji všechno od Karla Havlíčka Borovského. Je jedno co si od něj přečtete. Všechno je krátké a zábavné.
Co bych dále doporučila z poezie je určitě Jiří Wolker a jeho Těžká hodina. Mám k němu vztah, protože jsem si ho vytáhla na nižší maturitě z češtiny. Jeho sociální balady se krásně dají rozebrat a sbírka se skvěle čte (nejsou tam žádné skryté významy, nebo něco, co byste museli číst mezi řádky).
Téma holocaustu a židů je úžasně zpracováno v Modlitbě pro Kateřinu Horovitzovou od Lustiga. I film vám vytrhne dech. Sice to není veselé téma, ale i takové věci byste měli mít načtené.
Strašně se mi líbil Otčenášek a jeho Romeo, Julie a tma. Jak už vypovídá název, půjde tam o lásku. Opět téma točící se kolem židů a transportů. Určitě stojí za přečtení, já ji četla už dvakrát.
Bylo nás pět od Poláčka je taky super kniha, určitě všichni znáte i film. Oddechovka, která se čte jedním dechem.
Od Václava Havla jsem četla sice jen jednu knihu, ale oceňuji ji všemi možnými hvězdičkami. Audience mi vyrazila dech, na youtube se dá najít snad i divadelní adaptace. Je to divadelní hra, takže se čte rychle a konec mě osobně pobavil a zároveň šokoval.
Milovanou knihou je pro mě také Saturnin od Jirotky. Oddechové, hrozně zábavné čtení o prdlém sluhovi a tetě Kateřině.

Je jich jen několik. Ráda bych vám jich doporučila daleko víc (od Hordubala přes Marinku až k Výletu k nádražní hale). Jde ale o to, že já znám ze školy význam těch, co jsem sem nenapsala, ale když to někdo nevysvětlí vám, nemuselo by se vám to líbit. Proto sem dávám jen osvědčené knihy, o kterých vím, že i když si přečtete, a nikdo vám k tomu nic neřekne, určitě si na to sami uděláte obrázek. Určitě jsem na mnoho českých knih zapomněla, kdyžtak mi napište komentářů vaše oblíbené, a já sem třeba ještě nějaké přidám.

Otázky na knihy

5. dubna 2012 v 19:08 | Gooverka
Tento "řetězák" jsem viděla u nejedné slečny na blogu, takže jsem se rozhodla, že si ho udělám taky. Moje odpovědi se asi budou dost lišit, studuji literaturu, takže jsem zahlcena velkým množstvím povinných knih. Jdeme na to.

1. Oblíbená kniha z dětství?
Asi básničky a pohádky doprovázené kresbami od Zdeňka Milera nebo Dášenka.
2. Co právě čteš?
Je toho víc. Čtu už asi dva týdny knihu Komu zvoní hrana od Hemingwaye, dále podruhé Kuličku od Maupassanta kvůli referátu, a také odbornou knihu Cestování ve středověku.
3. Máš právě nějakou rezervaci v knihovně?
Je jich asi 7. 4 v naší městské knihovně a další 3 v univerzitní. V městské jsou to převážně knihy, které potřebuju na Dějiny umění, kvůli seminární práci, a v univerzitní zase odborné, které potřebuji na Dějiny každodennosti.
4. Knižní zlozvyk?
Čtení si ve vaně - to mám nejraději. Ohýbání vazby knihy, když jí otevřenou stránkami dolu někde nechám pohozenou, a nebo nepoužívání záložek.
5. Co máš právě půjčené z knihovny?
Než bych to vyjmenovala, byli bychom tu do rána. :D Naposledy, když jsem z knihovny odcházela, měla jsem na seznamu 17 půjčených knih, ale upozorňuji, že ani jedna nebyla půjčená z mého vlastního zájmu. Všechny potřebuji do školy.
6. Máš čtečku e-knih?
Ne, ale do 3 měsíců ji mít budu. Nemám ráda takový ten všeobecný názor, že elektronická kniha není kniha. Jasně, taky miluju tu specifickou vůni a ten papír normální knihy, ale nejsem vůči tomu vysazená. Čtečku potřebuji kvůli škole, hodně věcí si stahuju v pdf formátu do počítače, a když na něm čtu, bolí mě pak ještě 3 hodiny hlava a hlavně oči. Také je to skvělá věc třeba do vlaku - můžu si do ní dát učení a netahat s sebou 3 miliony papírů.
7. Preferuješ číst jen jednu, nebo více knih najednou?
Vždy jsem preferovala čtení pouze jedné, ale teď už to tak nedělám. Mám jich rozečtených víc, jak beletrii, tak prózu i odbornou četbu, a podle toho, jakou mám chuť, po nějaké knize sáhnu.
8. Změnily se tvé čtenářské návyky od té doby, co jsi začal blogovat?
Určitě ne, nevím proč by měly.
9. Nejhorší kniha, kterou si letos přečetl?
Letos to určitě byla odborná literatura, bylo to na mě moc těžké a nechápala jsem to. Co se týče obsahu, nelíbil se mi moc Kalibův zločin od Raise a dost útrpná byla i Zimní pohádka od Heineho.
10. Oblíbená kniha, kterou si letos přečetl?
Docela se mi líbil Salinger - Kdo chytá v žitě, Hordubal od Čapka nebo Povídky malostranské od Nerudy, protože jsem až teď pochopila jejich výjimečnost.