první vysokoškolský týden

8. října 2011 v 19:40 | Gooverka

Slíbila jsem vám článek, a i když se mi do něj moc nechce, snad oceníte moji snahu. Po prvním týdnu mám mnoho dojmů a zároveň nemám žádné, protože jsem v prostředí vysokoškoláků nová, a nevím co si mám o tom všem myslet. Nebudu to psát na dny, spíše na předměty, aby jste se pokochali tím, co všechno budu muset absolvovat. Bydlíme v centru Pardubic, chůzí je to ke škole 20-25 minut, v zimě asi budeme jezdit trolejbusem, takže to bude trvat se vším všudy nanejvýše 10 minut. Výuku máme ve třech různých budovách, přičemž sídlo naší fakulty je v tom nejvyšším paneláku. Cílem prvního týdne bylo vystrašit nás, a myslím, že se to i povedlo - možná na prvních pár dní. Teď už jsem v pohodě, vím, co všechno budu muset absolvovat a zatím se toho nebojím. ZATÍM.......

1) Teorie literatury a interpretace textu

Tento předmět je ze všech nejdůležitější, za nejvíce kreditů. Máme na něj holohlavýho potetovanýho týpka, kterej je naprosto v pohodě, takže se té zkoušky ani tak nebojím. Zatím jsme probírali takové věco kolem čtení, dostali pár úkolů (napsat o tom jaký jsem čtenář) a spíše si povídali. Bude to docela záhul, musíme za semestr přešíst 8 odborných knížek - naučit se takový ty věci co je to aliterace, metonymie atd atd a pak nás čeká ústní zkouška, složená ze 4 částí. Už tohle napoví, že je to fakt ten nejtěžší předmět.
2 a 3) Česká literatura v proměnách století a Tradice a individuální talent
Dva předměty vedené stejným člověkem, který celý měsíc nebude na fakultě, takže nám sice 4 hodiny čistého času odpadly, ale máme samostudium. Do konce října přečíst asi 8? knih (Komenský, Bridel, Mácha, Klicpera a podobný). Byla jsem připravená, že budu na týhle škole číst hodně knih, ale nenapadlo mě, že to bude až takhle těžký. Uvidíme, jakej bude ten profesor, až přijde a i když se jedná o mou milovanou literaturu, docela se bojím. Z jednoho předmětu je ústní pohovor, z druhého "jen" test. Součástí obou předmětů je samozřejmě i seminární práce.


4) Angličtina
Podařilo se nám ji přihlásit, i když byla den před naším zápisem už zabraná. Mám maturitní úroveň a když na konci semestru splnim test, už nikdy nebudu muset na angličtinu chodit (ach jo). Aby ste mi lépe rozuměli, mohla bych za týden složit předběžný test a na angličtinu nechodit. Myslím, že bych ho i složila, já ale nechci. Chci na tu anglinu chodit a oživovat si ji, alespon ten jeden semestr. Nechci ji úplně zapomenout. V příštím roce se možná přihlásím na anglickou konverzaci, kde budeme jenom mluvit o nějakých tématech, tak snad tam na mě zbyde místo.
5) Úvod do filosofie
Pán na přednášku nepřišel, takže zatím nevím, co to bude za předmět. Z filosofie jsem maturovala, učila jsem se ji na přijímačky, takže by pro mě neměl být problém tento předmět absolvovat. Sice si budeme muset přečíst nějaký filosofický díla, ale na to jsem připravená. Na maturitě jsem filosofii moc nerozumněla a stejně jsem to dostala nějak do hlavy a vytvořila si vlastní definice, takže to tak hodlám udělat i teď. Uvidím, co to bude za docenta či doktora, abych se ještě předčasně neradovala.
6) Tvůrčí psaní
Máme na tenhle předmět stejnýho týpka holohlavýho jako na ten první. Budeme se tu učit psát v různých stylech a když budeme chodit a na konci odevzdáme své práce, zkouška hotova. Na tenhle předmět se asi budu vždycky těšit, třeba mě to i něco naučí a já se budu umět lépe vyjadřovat.
7) Odborný písemný projev
Tenhle předmět musí mít skoro každý, je to taková příprava na psaní bakalářský práce. Učíme se jakým stylem se dá psát atd. atd. Máme na to taky suprovýho chlapa, je dost sympatickej, a na konci se píše test, takže se toho taky ani snad nebojím.
8) Dějiny umění
Z tohohle předmětu jsem zatím vystrašená nejvíc. Nesympatickej chlap, kterej hodinu a půl bez přestávky vykládal. Bylo to zajímavý, když se nad tím tak zamyslím, ale jelikož na ústní zkoušce vyhodil polovinu lidí, dost se bojím. Snad mi pomůže to, že jsem z historickýho města, takže znám dost věcí o kterých bude řeč. Snad mi pomůže i půl roku nesnesitelnýho učení se o architektuře s naší profesorkou dějepisu. Snad mi pomůže i to, že mě tyhle věci vždycky zajímaly a bavily.

Konec zvonec. Všichni mi říkají, že na prváka mám dost předmětů, ale mě se to zdá tak akorát. Je fajn, že se mi to každý půlrok bude tak nějak měnit, takže nebudu mít pořád stejný předměty.
Tak nějak mi dochází, že sem asi vážně na správný škole, že bych neměla být v Brně. Tady se učím jak se vyjadřovat, budu hodně psát, hodně se dozvím o stavbě textu a i o literatuře samotné. Kdybych šla na čistou češtinu, nebavilo by mě to, protože by to bylo o hodně odbornější. A kdybych šla na čistou žurnalistiku, neměla bych tam ty věci co mám tady, jako například tu interpretaci textu a podobný.
Zatím jsem spokojená, až na to kvantum knížek, co musím přečíst, mě nic netíží. Nechtěla jsem ale takovou výuku vždycky? Nebavilo mě na střední rozebírat text knihy, kterou jsme probírali? ....... :)
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Vesy Vesy | 8. října 2011 v 19:51 | Reagovat

woow, zní to všechno zajímavě :-) možná bych s tebou i měnila :-D a rozhodně máš málo předmětů, já jich mám 13 plus praxi během semestru a i povinnou přes léto.. :-x tak nám držím pěsti, snad se s tím nějak popereme ;-)

2 wwwholka wwwholka | Web | 8. října 2011 v 20:18 | Reagovat

Tohle by mě zabilo.:D Já radši biologii a mikroskop.:D Ale je fajn že Tě to baví a těšíš se na ty předměty.:-) Já první týden byla extrémně vystrašená, ale teď už to nějak neřeším, protože můj zimní semestr bude oproti tomu letnímu "naprostá brnkačka". ;-)

3 Theresa Theresa | E-mail | Web | 8. října 2011 v 21:12 | Reagovat

no předmětů máš teda požehnaně, to ti řeknu.. já jich měla v prváku 6, ale z němčiny jsem byla díky certifikátu nakonec osvobozená a dokonce jsem tam nesměla chodit :-D jinak koukám, že máte na všecko chlapy, žádný ženský, tak to je budeš mít asi za chvíli plný kecky, co:-) ale zase se s nima dobře povídá u zkoušky a úsměv vše zachrání :-)

4 alfalfa alfalfa | Web | 9. října 2011 v 10:13 | Reagovat

Znie to veľmi dobre. Všetky predmety sa mi zdajú zaujímavé :-D Niečo podobné by som možno chcela študovať aj ja! Len sa drž. Ja ti budem držať palce. Ty to zvládneš. Najviac by som sa tešila asi na to tvorivé písanie.

5 Melly Melly | Web | 9. října 2011 v 14:03 | Reagovat

Zatím se jevíš ze všeho tak celkem nadšená, tak snad ti to vydrží a bude tě to bavit:)

6 Es. Es. | Web | 10. října 2011 v 16:03 | Reagovat

z některých předmětů, co máš bych měla strach, ale přece jen jde jen o zvyk a bude to fajn :) myslím, že máš předměty, které Ti hodně dají.. hodně štěstí a žádný velký stres :)) škoda, že budeš mít angličtinu jen semestr, ale aspoň něco :)

věřím, že ty knížky přečteš všechny včas, přece podle jsi vášnivá čtenářka :))

7 Ell Ell | 10. října 2011 v 23:00 | Reagovat

Určitě to tady někde je, ale můžu se zeptat, co přesně to je za obor? A do toho Brna jsi chtěla na co konkrétně? Dík moc :)

8 S. S. | Web | 13. října 2011 v 23:01 | Reagovat

Nemám moc času, ale chtěla jsem dát vědět těm, co k nim chodím, že mám nový blog.

9 slečna Pé slečna Pé | Web | 14. října 2011 v 17:48 | Reagovat

studuju dvojobor a když počítám i béčkové předměty mám celkem 11 předmětů :-D.Jak to tak vidím tak co se týče češiny moc daleko se od sebe neodkulíme ja mám úuvod do studia litearury, starší českou lit. a  třeba fonetiku a fonologii.

10 Any Any | Web | 19. října 2011 v 16:20 | Reagovat

co studuješ za obor? :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama